India Aranyháromszög

India Aranyháromszög

A Sri yantra szimbolikája

2019. február 03. - Ötvenen innen és túl

i285415639409539029_szw1280h1280.jpg

Érdekelnek kreatív tevékenységek, így a rajzolás is attól függetlenül, hogy nagyon rég nem rajzoltam. Emlékeim szerint mandala mintákat kerestem, mikor a Sri Yantrára akadtam, de az is lehet, hogy nem így volt.

Egyszer volt, hol nem volt, rátaláltam a yantrák anyjára a http://www.szakralisgeometria.hu/ honlapon és égető vágy fogott el megtanulni a szerkesztését. Jelentkeztem Komáromy Zoltán "A tér és a formák titkai" tanfolyamára. Annyira élveztem a workshopot, a rendkívül érdekes témát és Zoltán lelkes és nagyon felkészült előadását, hogy a "szent helyek kapcsolata" (ezért mentem Khajurahoba 2015-ben, majd véletlen Kairóba 2 hónapon belül - következő sztorik) és a "víz ritmizálása organikus formákkal" című tanfolyamán is részt vettem. Minden alkalommal bemutatott néhány könyvet is, ahonnan a témában további ismeretekre lehet szert tenni, így 2013-14-ben kissé elmerültem a szakrális geometriában, aminek ma is lelkes híve vagyok, bár csak nagyon szőr mentén. Túrákon a csörgedező patakok gyönyörűen ritmizált vizét bemutatva többször elmeséltem, amit a ritmizált vízről tanultam. A hallgatóság gyakran szkeptikus, pedig a saját szemével látja a víz mozgását, de az úgy természetes, tök fölösleges azon filózni.

Na de maradjunk a Sri Yantránál. Természetesen a tanfolyamon szerkesztünk is egyet, majd otthon is rögvest neki állok. Van egy darab kartonom és egy ajándékba kapott, nem használt piros körömlakkom. Nyár lévén sötétedésig alkotok a teraszon. Láthatóan kísérleti a darab, de elégedett vagyok vele és azóta is a munkahelyem falát díszíti ennek a különleges geometrikus ábrának, energia diagrammnak a prototípusa. Később otthon a szobám falára is felfestem, néhányat ajándékba adok. Egyszóval szeretem újra és újra elkészíteni.

Az érdeklődő kollégákat rögtönzött pár mondatban tájékoztatom a yantra szimbolikájáról.

Sokan mandalának gondolják. A kettő közt a különbség többek között az, hogy a yantrának van mantrája is. A yantrák geometrikus ábrák, amik egyenesekből, körökből, háromszögekből, hajlított vonalakból állnak. Különböző energiákat hoznak létre.

Eltekintve a yantrák spirituális szerepétől (egyébként Isten teste - az áldozati ostya ugrott be hirtelen, - míg a mantra Isten életereje), zanzásítva és csak a fizikai formát tekintve  a négyzet egy nehezen mozdítható forma, ezért a stabilitást jelképezi, a föld elemet, a 4 égtájat, valamint a fizikai testünket. Az egyenes vonalakkal elhatároljuk a teret 2 részre. Ez a dualitás, melyre világunk épül. Jelen esetben a külvilág és belső világunk elhatárolását szimbolizálja.

Amikor kört rajzolunk magunk köré, elkerítjük magunkat a külvilágtól és egyfajta védelmet hozunk létre magunk körül. A kör könnyen elmozdítható, a mozgékony elménket szimbolizálja. 

háromszög 3 db összekötött egyenes vonalból áll. Energiaraktárként működhetnek. Bizonyos esetekben besűríthetünk és felszabadíthatunk onnan energiát. A felfelé néző háromszög mint a tűz, az életerőt, a férfit szimbolizálja, míg a lefelé néző a női szeméremtestre hasonlít, ezért a női energiához kapcsolódik, a természethez, tápláláshoz. A két háromszög kombinálásából jön létre a gyermek.

lótusz levelek a különféle energiáinkat (minőségeinket, szerepeinket, csakrákat) szimbolizálja.

4 felfelé és 5 lefelé néző háromszögből áll, ezek metszéséből 43 db háromszög keletkezik. A középső háromszögben egy pont (bindu) van, ami önmagunk középpontját is szimbolizálja. 3 dimenziós formáját merunak hívják.

A Sri Yantra a bőség, jólét, szerencse, egészség szimbóluma. A legősibbnek tekintik, amelyből az összes többi yantra eredt. Rendkívül pontos, az aranymetszésen alapuló geometriája állítólag párhuzamba hozható a hidrogén atom geometriai felépítésével.

A Sri Yantrát és szimbolikáját tudósok, matematikusok, vallásfilozófusok kutatják. Számolják háromszögeit, sarkait, pontjait. Különféle matematikai képleteket és szerkesztési ábrákat találhatunk általában angol nyelven a világhálón a témával kapcsolatban. Persze keringenek félreértelmezések, vagy belemagyarázások is valószínűleg. Én  továbbra is, mindentől függetlenül szerkeszteni szeretem.

A yantrák értelmezéséről itt található egy érdekes videó:

 

A bejegyzés trackback címe:

https://india2013.blog.hu/api/trackback/id/tr2514606100

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása