India óriási területeit repülővel, vonattal, busszal utazhatjuk be.
Repülést érdemes választani abban az esetben, ha időt spórolandó nagy távokat szeretnénk „átugrani”. Figyelembe kell venni, hogy 2 órával előbb kell a reptérre érkezni. A poggyászunknak súlykorlátja van, a biztonsági intézkedések macerásak (víz, elemek, powerbank, hegyes tárgyak, stb.). Nyilván a sokszorosába kerül a repjegy, de az idő pénz, mint tudjuk. Én ezeken az útvonalakon repültem: Delhi – Leh (Ladakh), Aurangabad (Maharastra államból Mumbaion keresztül) – (Goa), Goa – Chennai (Tamil Nadu), Chennai – Mumbai.
Sajnos nem juthatunk el bárhová vonattal, ilyenkor kénytelenek leszünk buszozni. A buszos utazáshoz kereshetünk menetrendet a https://www.makemytrip.com/ oldalán, de azt hiszem már nem fogadják el a külföldi bankkártyát, így jegyet előre nem vehetünk. Tájékozódásnak jó, de nem minden buszjáratot lehet megtalálni. Buszozás esetén érdeklődni kell a helyiektől. A megállók is képesek jelöletlen helyeken lenni, segítség nélkül nem találjuk meg.
Legkényelmesebben vasúton utazhatunk. Az állomásokon külön női várótermek is találhatóak, amik biztonságot adnak. Vonatra szállva gyorsan telik az idő, hiszen nemcsak a suhanó tájat lehet élvezni, fotózni, de könnyen lehet beszélgetésbe elegyedni, vagy csak megfigyelni az utasokat és viselkedésüket. A szerelvényeken csájt, nasit, déltájban ebéd jellegű ételeket lehet vásárolni a mozgó árusoktól. A vasúttársaság alkalmazottai is árulnak előrecsomagolt ételeket, valamint a peronról kínált ételek közül is válogathatsz - akár az ablakból is megveheted, amit megkívántál. Ha szerencséd van arra jár néhány hijra (transzvesztita) akik tapssal hívják fel magukra a figyelmet és 10 RS-ért osztják szerencsehozó áldásukat. Néhány vonaton játékot, bizsukat is kínálnak a mozgó árusok. A puritán WC-k bármikor használhatóak (előfordulhatnak sürgős esetek). Szóval ez a legszórakoztatóbb módja az indiai utazásnak. Hosszabb távon költségkímélő is az éjszakai vonatozás, mert így a szállás is megoldott. Én a sleeper vagonokat szeretem és ha lehet felső fekhelyet választok. Az alsó ülés huzatos lehet a zárhatatlan ablak miatt és nappal úgyis ülnek rajta. Viszont a felsőn nap közben is lehet aludni, a dél körüli hőségben különösen. Kisebb távra, 3-4 órás útra bármelyik vagon megfelelő, attól függően mennyit akarsz költeni. Választhatsz akár 1. osztályú klimatizált vagont is, de a 2. osztály teljesen megfelelő (nekem).
Ha szereted a biztonságot, érdemes az utazás előtt 3-4 héttel, előre megvásárolni a jegyet, főleg ha népszerű útvonalon utazol. Persze a jegypénztárakban is vásárolhatsz. Külföldiek számára van fenntartva „tourist quota” illetve egyedül utazó nőknek „ladies quota”. Ezek nem mindig elérhetőek, így lehet várnod kell valahol 1-2 napot. Láttam a vonaton indiai lányt, aki a kalauznak adott extra moneyt, hogy ülőhelyet találjon neki. Ezt az opciót akkor válaszd, ha kalandor természetű vagy.
Hogy megtervezhesd az útvonaladat, India vonathálózatának áttekintő térképét itt találod: http://www.indianrailways.gov.in/railwayboard/uploads/directorate/coaching/TAG_2014-15/IR_Map.pdf
Itt pedig 1-1 tagállam térképe kinagyítható, így kisebb állomásokat is megtalálhatsz. Ha át kell szállnod, innen fogod tudni megtervezni.
https://www.mapsofindia.com/maps/india/india-railway-map.htm
Itt találsz menetrendet és kiválaszthatod mikor, milyen vonattal utaznál (gyors, normál, stb). Vannak vonatok, amelyek csak a hét bizonyos napjain közlekednek. Megesett, hogy azért kellett repülnöm, mert nem fért bele az időmbe kivárni a szerdai vonatot.
http://www.indianrail.gov.in/enquiry/TBIS/TrainBetweenImportantStations.html?locale=en
A rendszer ottani idő szerint 23:30-00:30 között nem működik (4,5 órával járnak előttünk, 18:00-19:00 GMT).
A rendszer AMEX (American Express) bankkártyát elfogad külföldiektől, de egyéb kártyát nem. Ha VISA/MASTERCARD kártyád van, online irodán keresztül tudsz vonatjegyet vásárolni. Természetesen van egy bizonyos költsége, de vonatjegy esetén nem számottevő. 20 - 100 RS körül van, a jegy árától függően, de még mindig jobban megéri, mint új bankszámlát nyitni, stb. (Így lett annak idején CITI Bankos kártyám).
Egyetlen online felületen lehet külföldieknek vonatjegyet vásárolni, ez a https://www.cleartrip.com/
Kissé macerás összekötni a vasúttársasággal https://www.irctc.co.in, de nincs más választás. Először itt kell regisztrálni, nyitvatartási időben. Felhasználó név, jelszó választás után a személyes adatokat kell megadni. A telefonszám nem lesz jó, de meg kell adni. Ha jól emlékszem 91 előhívóval kell kezdődnie, utána írtam a sajátomat. Először email-t kapsz a IRCTC customer care-től. Fotózva, vagy scannelve el kell küldeni nekik az útlevél fényképes oldalát, majd 1-2 napon belül megküldik mailben a kódot, ami így néz ki: Mobile Verification Code: hrb252.
Ha megkaptad a kódot a https://www.cleartrip.com/ felületén kell regisztrálni. Amikor vonatjegyet akarsz venni, akkor fogja kérni az IRCTC-től kapott kódot, amivel összeköti a két rendszert. Ha minden jól ment, tadááá, már fizetheted is a jegyed a saját bankkártyáddal. Ha mégsem sikerült, próbáld újra, előfordulhat, hogy akadozik a rendszer. Ha még mindig nem sikerült, kérj segítséget az IRCTC customer care-től.
Én itt találtam segítséget annak idején: https://www.seat61.com/India.htm, és kellett még némi türelem és kreativitás.
Én a biztonság kedvéért kinyomtattam a jegyeimet, de gondolom viheted a mobilodon manapság (???). Az utaslistával összevetik az adatokat (utaslista néha a kocsik oldalán is szokott lenni). Néha írnak valamit a jegyre, néha pipa kerül rá és előfordulhat, hogy fizetni kell 10-100 RS-t. Ez a Taktal (sürgősségi) díja, ha nem időben vetted a jegyed. Ez le van szabályozva, ők tudják.
A Youtube-on már minden megnézhető, így most találtam útmutó videókat is:
irctc regisztráció https://www.youtube.com/watch?v=YECP4veoWjs
jegyvásárlás https://www.youtube.com/watch?v=VlUItKoCYqc